O tym, jak rozwinie się czyjaś kariera zawodowa w dużej mierze zależeć będzie od tego, do jakiego pracodawcy się trafi na samym początku. Z tego też powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przemyśleć, czy na pewno właśnie tam będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. Oczywiście nie zawsze wybór będzie możliwy, ale niekiedy będzie lepiej nieco dłużej poszukać niż później narzekać na złą decyzję.

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z daną firmą, ocenić jej pozycję na rynku i to, co do tej pory osiągnęła. Trzeba się również zorientować, jakim jest pracodawcą i jakie panują w niej warunki pracy. Tu świetnym źródłem informacji tego typu będą w pierwszej kolejności przeszli i obecni pracownicy, którzy mogą wiele ciekawego powiedzieć o miejscu, w jakim są zatrudnieni.

Oczywiście podstawowym aspektem w czasie wyboru pierwszej firmy są wypłaty, i raczej długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Jest oczywistym, że zaczynając pierwszą pracę początkowo pułap pensji nie będzie zbyt wysoki, lecz warto związać się z firmą, jaka może dać jakieś możliwości.

Jednak w ostatnim czasie rosnąca ilość osób w czasie podjęcia ostatecznej decyzji uwzględnia również czynniki pozapłacowe. I w wielu przypadkach to takie dodatki właśnie stanowią ważny argument w kuszeniu najlepszych chętnych. Dlatego też w czasie negocjacji warto zorientować się, co dana firma może zaoferować, a przede wszystkim zastanowić się porządnie, które mogą być dla nas ważne.

O ile rozpoczynając swoją zawodową karierę pierwsze parę lat to nauka i zdobywanie nowej wiedzy, to później wiele osób może się zatrzymać w miejscu z rozwojem zawodowym. Warto więc podczas składania swojego CV zorientować się, jakie i w tej kwestii mogą być możliwości, czy wybrana firma zapewnia szkolenia i kursy dopasowane do oczekiwań i potrzeb konkretnej osoby.

Na koniec trzeba też wspomnieć trzeba także wspomnieć o klimacie i atmosferze które panują w nowej firmie. Przecież spędzać się w niej będzie prawie jedną trzecią życia, więc dobrze by było, żeby ten czas nie był kolejnym przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o tę rzecz można się dowiedzieć, jeśli się będzie szukało swojego pierwszego pracodawcy.