Ostatni okres czasu to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą pojawić się u nich problemy z wyszukaniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością taka sytuacja występuje w technologicznych branżach, tam już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla naszej gospodarki, którą będzie napędzał wzrost wypłat. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się systematyczny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 liczba osób nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo tez licznych osób, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo stosowania wielu urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą w swój rozwój i nie bać się zmian.