<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy ma taki problem blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem paru różnych powodów i na pewno z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów i specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają pośród mocno poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak ogromnie duża i obejmuje sporo zawodów. Tak więc szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, sporym wzięciem cieszą się również stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadają branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele i restauracje również łatwo mieć nie będą jeżeli planują zatrudnić rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację niejednokrotnie można zobaczyć w licznych branżach bardzo dużą rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim są podwyżki pensji.