W miejscu pracy wielu ludzi spędza większość swojego życia, czasami może to nawet być więcej niż dziesięć w ciągu doby. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają także na stan zdrowia danej osoby.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt ciężka, to może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego się pracuje, czy też co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Natomiast jeśli dana osoba bez względu na warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, brakuje motywacji do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację w wielu przypadkach wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek wiąże się ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a umiejętności, które się zdobyło przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, sporo zależało bowiem będzie od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet kilka lat do uzyskania biegłości, ale w dużej części przypadków może wystarczyć parę miesięcy.
Ważną rzeczą będzie też to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy samemu to zrobić, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad rozmową z profesjonalnym doradcą, dość często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość zawodowych konsultacji.