Na pracowaniu wielu ludzi spędza większość życia, niejednokrotnie będzie to nawet do kilkunastu w ciągu dnia. Z takich też powodów to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w dużym stopniu na reszcie spraw, wypoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie również na stan zdrowia danego pracownika.
Jeżeli trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższy czas pomyśleć o jakiś zmianach, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego się pracuje, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, zaczyna brakować jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszym przypadku często wystarczy poszukać innej firmy, aby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zdobyciem nowego zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a dotychczasowe umiejętności przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawę sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, sporo zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne parę lat do uzyskania biegłości, ale w niejednym przypadku wystarczy kilka miesięcy.
Ważną rzeczą będzie też to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy zrobić to samemu, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad rozmową z zawodowym doradcą, często również w urzędach pracy uzyskać można możliwość zawodowych konsultacji.