<!–more–>Przez ostatnie lata firmy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy jest to około 45 procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, taka tendencja występuje w wielu gospodarkach, zaś nasz kraj jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji cieszą się sami pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, jak również specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT w dalszym ciągu jest trudne, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się również spawacze, stolarze i operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo ciężko jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo szukaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są zawodowi kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a później operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Dalsze miejsca przypadają usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju hotele i knajpy również nie mają łatwo jeśli mają w planach zatrudnić profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Aktualnie niejednokrotnie można zobaczyć w licznych branżach wręcz walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zatrudnić nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.