W miejscu pracy wielu ludzi spędza większość życia, czasami może to nawet być kilkanaście w ciągu doby. Z takich też powodów to, jak jak czujemy się w pracy odbija się w znacznym stopniu na innych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Ciągłe napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na stan zdrowia pracownika.
W momencie gdy sytuacja staje się zbyt ciężka, to być może nadszedł już czas żeby pomyśleć o zmianach, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego się pracuje, czy też co się w pracy robi. W pierwszym przypadku można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takim przypadku pracownik nie widzi żadnych pozytywów, brakuje jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
W pierwszej sytuacji często wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek wiąże się najczęściej ze zdobyciem nowego zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a zdobyte umiejętności idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniejsze doświadczenia bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę sporej liczby osób będzie zapewne budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowej zmiany dotychczasowego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, sporo zależało bowiem będzie od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne kilka lat aby osiągnąć biegłość, ale w licznych przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotną rzeczą jest również to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, dość często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość skorzystania z pomocy.